نظم در عین بی نظمی ویژگی چریک های پارتیزانی

انضباط بازاریابان پارتیزانی

فروشندگان چریکی و پارتیزانی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بازاریاب‌ها و فروشندگان مدرن چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

اولین ویژگی بازاریاب‌ها و فروشندگان چریک این است که این افراد باید مهارت‌های زیادی داشته باشند و سعی کنند هرروز مهارت‌های خود را بیشتر کنند. فروشنده‌ای که در نقاشی ماهر است مطمئناً در کارش موفق‌تر است.

فروشنده‌ای که در موسیقی مهارت دارد در کارش موفق‌تر است. فروشنده و بازاریابی که ورزشکار است این ورزشکار بودن بر روی فروش او تأثیر می‌گذارد. فروشنده و بازاریابی که تعمیرکار است در کار فروش و بازاریابی موفق‌تر است. پس هرروز باید سعی کنید که مهارت‌های خود را بیشتر کنید.

نظم در عین بی نظمی

فروشنده‌ها و  بازاریاب‌های چریکی در عین بی‌نظمی یک نظم خاصی هم در کار خود دارند. در عین اینکه فعال و اکتیو هستند و برنامه‌های زیادی را در حال اجرا دارند ولی درعین‌حال آن‌ها را یادداشت می‌کنند و نظم خاصی در اجرای آن برنامه‌ها دارند.

هوش هیجانی

فروشنده‌های پارتیزانی هوش اجتماعی و هوش هیجانی بالایی دارند. درواقع سعی می‌کنند که هم در اجتماع و هم در هیجانات خود خلاقیت نشان بدهند.

گیرندگی آنان بسیار قوی است. با دیدن هر نکته هر اتفاق و هر حادثه‌ای سعی می‌کنند یاد بگیرند و از آن اتفاق و حادثه استفاده کنند.

بازاریابی پارتیزانی:

یکی از تکنیک‌های پولسازی بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی است که در چند سال اخیر خیلی معروف شده است و اکثر فروشندگان و افراد پولساز و بازاریابان از این تکنیک و از این روش برای فروش بیشتر و اثربخش استفاده می‌کنند. بازاریابی پارتیزانی اولین بار توسط لوینسون مطرح شد.

بازاریابی پارتیزانی مثل جنگ‌های چریکی نامنظم و غیرمعمول است و به‌صورت مخفیانه انجام می‌شود. این نوع بازاریابی بسیار مناسب سازمان‌ها و شرکت‌هایی است که بودجه‌های بسیار کمی دارند و می‌خواهند در عرصه تجارت با شرکت‌های بسیار بزرگ رقابت کنند.

این بازاریابی توانسته است موفقیت‌هایی را برای این‌گونه شرکت‌های کوچک کسب کند. باید کلیه ارتباطات و تماس‌های خود را چه حرفه‌ای و چه شخصی به کار گیرد و برای انجام کار بازاریابی به دنبال منابع و ابزارهای مختلف و متنوع و درعین‌حال ارزان و مناسب باشد.

تجربه و قضاوت یا حدس و گمان

بازاریابی پارتیزانی به‌طور ویژه در کسب‌وکارهای کوچک کاربرد بسیار زیادی دارد. بازاریابی پارتیزانی پیش از آنکه بر مبنای تجربه و قضاوت و حدس و گمان باشد باید بر مبنای روانشناسی انسانی باشد. سرمایه‌گذاری‌های اولیه در بازاریابی پارتیزانی به‌جای پول باید زمان انرژی و قوه تخیل و تصویرسازی ذهنی باشد. باید برای اندازه‌گیری وضعیت کسب‌وکار در این نوع بازاریابی میزان سود ملاک باشد نه فروش.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد یک بازاریاب پارتیزانی

بازاریاب پارتیزانی در هر بار فروش به‌جای آنکه بر تنوع محصولات خود تمرکز کند بر تعداد روابط ایجادشده تمرکز می‌کند. بازاریاب پارتیزانی به‌جای تمرکز در کسب مشتریان جدید بر روی محصولات و خدمات خود تأکید می‌کند. بازاریاب پارتیزانی باید خلاق باشد و روش‌های نامنظم و غیرمعمول ارتقا و پیشبرد را طراحی کند.

بازاریاب پارتیزانی سعی می‌کند با همکاری بیشتر با کسب‌وکارهای دیگر شروع به معرفی کسب‌وکار خود کنند. بازاریاب پارتیزانی همواره باید ترکیبی از روش‌های مختلف بازاریابی را در عملیات اجرایی خود به کار می‌گیرد. بازاریاب پارتیزانی برای پیشبرد اهداف اش از فنّاوری روز استفاده می‌کند.

 

فروش در وسط آتش سوزی

مانند فروشنده‌ها و بازاریاب‌هایی که وقتی جایی آتش‌سوزی می‌شود سریعاً خود را به محل حادثه می‌رسانند و درحالی‌که همه مردم از دیدن آتش‌سوزی و خسارتی که به بار آورده است متأثرند. بازاریاب از این فرصت استفاده کرده و مزایای داشتن بیمه آتش‌سوزی را برای آن‌ها تشریح می‌کند.

بازاریابان پارتیزانی از هر فرصتی برای ایجاد رابطه و پیدا کردن مشتری استفاده می‌کنند. آدم‌های پارتیزانی و چریکی و بازاریاب‌های چریکی و پارتیزانی بسیار تیزبین هستند. آدم‌هایی هستند که چیزهایی را که دیگران نمی‌بینند آنان می‌بیند.

و در مطالبی که برای دیگران بی‌اهمیت است خیلی دقت می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم فروشندگان پارتیزانی توانایی آن‌ها در ربط دادن چیزهای مختلف مهم است. هر چیزی را به هر چیز دیگر ربط می‌دهند. هر عاملی را به هر عامل دیگر ربط می‌دهند. به همین خاطر هم در زندگی و کارشان خلاقیت دارند. هر چیز غیرممکن را به هر چیز ممکن ربط می‌دهند.

مثلاً کلاه را با رادیو ربط می‌دهند. کلاه ویژه موتورسواران طراحی می‌کنند که هم محافظ سر است و هم داخل آن رادیو قرار داده‌شده است. صندلی را به میوه ربط می‌دهند؛ و صندلی‌هایی می‌سازند که شبیه میوه‌های مختلف است. خودرو را به حیوانات ربط می‌دهند و خودروهایی می‌سازند که شبیه حیوانات است.

 

سؤال و تمرین و درخواست اندکی تفکر:

برای تمرین ویژگی بازاریابی پارتیزانی از شما می‌خواهیم مانند شکل زیر بر روی یک برگه کاغذ دو ستون رسم کنید.

در هر ستون هر واژه و هر کلمه‌ای که به ذهنتان می‌آید را بنویسید. هرچقدر تعداد کلمات بیشتر باشد بهتر می‌تواند خلاقیت شمارا بروز دهد. سپس چشم‌هایتان را ببندید و با کشیدن یک خط کلمات یک ستون را به کلمات دیگر وصل کنید.

   
   
   
   

 

حال سعی کنید با استفاده از دوکلمه‌ای که به هم وصل شده‌اند؛ و ممکن است خیلی هم بی‌ربط به نظر برسند یک ایده یا یک محصول بسازید. این تمرین یکی از تمرین‌هایی است که در افزایش خلاقیت شما درفروش و بازاریابی اثر مضاعف دارد و می‌تواند روحیه پارتیزانی شمارا تقویت و مدیریت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.