هوادارسازی در اینترنت

مقاله هوادارسازی چیست؟

در دنیای امروز که ارتباطات و اینترنت حرف اول را میزند. داشتن هوادار و جذب علاقه‌مندان به کسب‌وکارها جزو اصول اولیهٔ هر تجارتی شده است. برای این هواداران زمان و مکان دیگر تعریفی ندارد و همه آن‌ها در هنگام هواداری در کنار علاقه‌مندی‌هایشان حضور فیزیکی ندارند.

چرا باید هوادار داشته باشیم؟

اجازه بدهید لحظه‌ای وقت گذاشته، درباره کسب‌وکارهای سنتی فکر کنیم.

در کسب‌وکارهای سنتی، شرکت‌ها بر پیدا کردن مشتری تمرکز دارند.

کسب‌وکارهای سنتی از تکنیک‌هایی که مزاحم هستند، استفاده می‌کنند. این تکنیک‌ها می‌توانند هر چیزی، ازجمله تماس یک فرد غریبه و یا تبلیغات چاپی و تراکت‌ها و بروشورها تا آگهی‌های تلویزیونی و ایمیل‌های ناخواسته باشند.

 

اما امروزه فنّاوری این تکنیک‌ها را کم‌اثرتر و گران‌تر ساخته است.

 

سرویس نمایشگر شماره تلفن (Caller ID) باعث می‌شود تا پاسخ  تماس‌های افرادی را که نمی‌شناسید را ندهید، پیام‌ها و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و افزایش تعداد کانال‌های تلویزیونی تبلیغات تلویزیونی را کم اثر کرده است. فیلترهای اسپم مانع رسیدن  ایمیل‌های انبوه ناخواسته از سمت مخاطبین می‌شود.

البته فراموش نکنید هنوز ممکن است که پیامی با استفاده از این کانال‌ها دریافت شود، اما هزینه ارسال بسیار بیشتری را برای صاحبان کسب‌وکارها در برمی‌گیرد.

بازاریابی در کسب‌وکارهای سنتی مزاحم و بازاریاب-محور است.

در کسب‌وکارهای سنتی انجام کار برای بازاریاب راحت است، زیرا آن‌ها می‌توانند پیامشان را هرزمانی که می‌خواهند در تماس حضوری در ذهن مشتری‌شان فروکنند – حتی وقتی‌که مشتری‌های بالقوه آن پیام را نمی‌خواهند.

این تجربهٔ آن‌چنان فوق‌العاده‌ای برای مخاطب و مشتری بالقوه نیست.

اما بازاریابان نسل جدید که ما در این کتاب به آن‌ها هوادار سازان میگوییم این مدل بازاریابی در کسب‌وکارهای سنتی  را وارونه کردند.

هوادار سازی درباره چیست؟

هوادار سازی یک تغییر بنیادی درروشی است که ما کسب‌وکار را انجام می‌دهیم. به‌جای آن پیام قدیمی همراه با مزاحمت که بازاریاب یا فروشنده بر روی آن پیام به‌طور کامل کنترل را داشت. هوادار سازی مربوط به مشتریان بالقوه توانمند شده است.

کسب‌وکارهای هوادار ساز به‌جای مزاحمت برای افراد با تبلیغات تلویزیونی، ممکن است ویدیوهایی را تولید کنند که مشتریان بالقوه دوست دارند و خودشان می‌خواهند ببینند.

به‌جای هزینه کردن برای تبلیغات چاپی به‌صورت بروشور و تراکت که در کوچه و خیابان و بازارهای سنتی به‌صورت دستی پخش می‌شود آن‌ها می‌توانند یک مقاله مفید تجاری در سایت ایجاد کنند که مردم مشتاق خواندن آن مقاله باشند.

حتماً تابه‌حال با تعدادی از این پخش‌کننده‌های تبلیغات چاپی برخورد داشته‌اید.

زمانی که برای خرید کالای خاصی به بازار یا فروشگاهی می‌روید و در مسیر ترددتان بروشورهایی از کالاهای دیگری که در آن زمان قصد خریدش را ندارید را به دست شما می‌دهند

و به‌جای بازاریابی تلفنی سنتی (البته از نوع مزاحمت محور و ناخواسته از سوی مشتری)، آن‌ها محتوای مفیدی را در سایت ایجاد می‌کنند، به‌طوری‌که خریداران احتمالی می‌توانند هرزمانی که اطلاعات بیشتری می‌خواهند، با آن‌ها تماس بگیرند.

بازاریابی هوادار سازی نوعی از بازاریابی است که بر پیدا شدن به‌وسیله مشتریان تمرکزیافته است. مشتری-محور است و همچنین مفید است.

آیا ترجیح نمی‌دهید که با کسب‌وکاری سروکار داشته باشید که بر نیازهای شما به‌جای نیازهای خودش متمرکزشده باشد؟

احتمالاً با برخی از برندهای موردعلاقه‌تان برخورد کرده‌اید که به‌طور فعال بازاریابی هوادار سازی را تمرین می‌کنند.

بازاریابی در هوادار سازی، همان مقاله حل‌کننده مسئله و پاسخ سؤالات شما است که معمولاً نزدیک بالای نتایج موتور جستجو (گوگل) ظاهر می‌شود.

ممکن است راه‌حل جدیدی باشد که روی بستر ارتباطی لینکدین (شبکه اجتماعی تخصصی صاحبان کسب‌وکار و متخصصین) قرار داده‌شده است یا بازآفرینی محصولی است که روی فیس‌بوک (شبکه اجتماعی تفریحی که مالک شبکه اینستاگرام است) معرفی‌شده است.

هوادار سازی درباره بخشی از یک مکالمه دوستانه بودن است.

بخشی از آن مکالمه دوستانه بودن به معنای به اشتراک‌گذاری محتوا و پیام مفید مرتبط با مشتری است. درباره جذب کردن مشتریان به سمت علاقه‌مندی‌هایشان است – به همین علت است که هوادار سازی نامیده می‌شود.

و بیشتر از همه، درباره ساختن یک نوع بازاریابی است که مشتریانتان به آن عشق می‌ورزند.

در دنیای امروز، همهٔ قدرت دست خریداران است.

و فروشندگانی قدرتمندند که خریداران بیشتری دارند و البته خریداران وفادار.

به فرایندی فکر کنید که در آخرین باری که یک خرید انجام دادید، طی کردید.

آیا با یک فروشنده تماس گرفته، تقاضای خرید کردید؟ یا آنلاین شدید و کمی تحقیق کردید؟

مایلم که بگویم فکر می‌کنم به‌طورقطع آخری را انجام دادید.

اگر شما صاحب کسب‌وکار هستید  زمان آن فرارسیده است که از آن فرایند خریدی که در مثال بالا آوردیم پشتیبانی کنید.

وقت آن رسیده که به هوادار سازی ملحق شوید و مشتریان احتمالی خود را برای گرفتن تصمیمات درست برای خودشان توانمند کنید.

 

چطور هوادار سازی را انجام دهید؟

بهترین‌روش برای شروع با شناخت صحیح و  درک روش‌های مختلف هوادار سازی است.

در این روش هوادار سازی  چهار مرحله را شرح می‌دهد که بازاریابی هوادار سازی و فرایند فروش با ایجاد علاقه‌مندی را تشکیل می‌دهد.

مراحل هوادار سازی:

جذب

تبدیل

قرارداد بستن

لذت (شادمانی)

 

 

در طی این فرایند ما به ابزار و راهکارهایی نیاز داریم که کسب‌وکارها معمولاً برای تحقق این اهداف مورداستفاده قرار می‌دهند.

البته بعضی از این ابزار که در مراحل مختلف هوادار سازی قابل‌اعمال هستند را در ادامه به‌طور مفصل شرح می‌دهیم برخی ابزار نیز، مانند ایمیل، می‌تواند برای چند مرحله هوادار سازی ضروری باشد.

با شروع فرایند در آغاز، نیاز به جذب غریبه‌ها به سایت خود و تبدیل آن‌ها به بازدیدکنندگان دارید.

برخی از مهم‌ترین ابزار برای جذب کاربران جدید، نوشتن مقاله، بهینه‌سازی وب‌سایت شما و فعالیت و رساندن پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی است.

ولی جالب است بدانید که هوادار سازی به اینجا ختم نمی‌شود.

هنگامی‌که بازدیدکنندگان جدید را جذب کردید، مرحله بعدی تبدیل برخی از آن‌ها (و نه همهٔ آن‌ها) به سرنخ‌های تماس‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات تماس مشتریان است.

حداقل، شما آدرس‌های ایمیل آن‌ها را نیاز دارید.

 

 اطلاعات تماس، وجه رایج دنیای هوادار سازی است.

 

برای اینکه بازدیدکنندگان شما باکمال میل، وجه رایج (اطلاعات تماس) را به شما بپردازند، باید در عوض شما چیزی را به آن‌ها پیشنهاد کنید.

این «چیز» به شکل پیشنهاد‌هایی مانند کتاب‌های الکترونیکی، مقالات مفید، یا توصیه‌ها و راهکارها و دستورالعمل‌هایی است که اطلاعاتی را که برای خریداران احتمالی شما جالب و ارزشمند باشد، به آن‌ها می‌رساند.

همان‌طور که ممکن است حدس زده باشید، آن چیزی که در فرایند هوادار سازی تبدیل نامیده می‌شود، بازدیدکنندگان را به سرنخ‌های تماس تبدیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *