7 روش پولسازی به سبک بازاریابی مدرن و داستان خلاقیت پارتیزان ها

7 روش پولسازی به سبک بازاریابی مدرن

در بازاریابی پارتیزانی از روش‌های بازاریابی دیگری علاوه بر روشهای معمول استفاده می‌شود روش‌هایی مانند:

 • بازاریابی ویروسی: که از طریق شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد و مثل ویروس رشد می‌کند.
 • بازاریابی محیطی: که از محیط‌های مختلف در بازاریابی استفاده می‌کند.
 • بازاریابی حضوری: که به‌صورت تک‌به‌تک و نفربه‌نفر انجام می‌شود.
 • بازاریابی ریشه‌ای: که برای انجام بازاریابی دقیقاً به سراغ تصمیم‌گیرنده اصلی می‌رود.
 • بازاریابی گزینشی: که مشتری خاص و یک محصول خاص را برای شرکت و سازمان خاص گزینش می‌کند.
 • بازاریابی کلامی: که از طریق لغات گفتار و شعارهای تبلیغاتی انجام می‌شود
 • و درنهایت بازاریابی تجربی که از روی تجربه فروشنده‌های مختلف در بازارهای مختلف سعی می‌کند با آمیختن تجربه‌ها خلاقانه در بازار رشد کند.

این‌ها همگی روش‌های مختلف بازاریابی است که در بازاریابی پارتیزانی از همه آن‌ها استفاده می‌شوند.

داستان خلاقیت پارتیزانی:

خلاق باشید! “درب ورودی از اینجاست…”

در یک خیابان سه کتاب‌فروشی الف و ب و جیم بودند که در کنار یکدیگر کتاب می‌فروختند. یک روز کتاب‌فروشی الف و جیم متوجه شدند که کتاب‌فروشی ب به مسافرت رفته است برای این‌که از نبود یکی از رقبا استفاده کنند و فروش خود را بیشتر کنند کتاب‌فروشی الف یک تابلو بسیار بزرگ روی کتاب‌فروشی خود نصب کرد تحت این عنوان که “جوایز ویژه و امتیازات ویژه برای خریداران بشتابید کتاب‌ها با ۵۰ درصد تخفیف به فروش می‌رسد.”

کتاب‌فروشی جیم هم به خاطر رقابت با او کار مشابه کتاب‌فروشی الف را انجام داد و بالای سردر خود یک آگهی تبلیغاتی بسیار بزرگ نصب کرد که کتاب‌هایش را با ۶۰% تخفیف و با جوایز ویژه و ارزنده به فروش می‌رسد. وقتی کتاب‌فروشی ب از مسافرت برگشت با این صحنه مواجه شد که بالای سردر فروشگاه پر از آگهی‌های تبلیغاتی شده است و برای یک‌لحظه شوکه شد که واقعاً من با این رقبای بزرگ و تبلیغات بسیار زیاد و وسیع که دارند باید چه کنم؟

کمی فکر کرد! کتابفروشی ب با تفکر پارتیزانی و چریکی خود یک کار خلاقانه بسیار کم‌هزینه انجام داد. روی تکه کاغذ کوچکی نوشت درب ورودی از اینجاست و این تکه کاغذ را روی درب مغازه چسباند. درواقع با هزینه کم و با یک شیوه خلاقانه توانست مشتریان را به سمت مغازه خود جذب کند.

وجه تمایز بازاریابی سنتی و پارتیزانی

در اینجا تعدادی از تفاوت‌هایی میان بازاریابی سنتی و بازاریابی مدرن یا پارتیزانی را بیان می‌کنیم. بازاریابی سنتی نیازمند آن است که شما پول و سرمایه خود را در فرایند بازاریابی سرمایه‌گذاری کنید ولی در بازاریابی پارتیزانی سرمایه اولیه شما به‌جای پول باید زمان و انرژی و تصویرسازی ذهنی باشد. بازاریابی سنتی بر مبنای تجربه و قضاوت و حدس و گمان است ولی بازاریابی پارتیزانی بر مبنای علم روانشناسی و قوانین و رفتارهای انسانی شکل‌گرفته است.

جالب است بدانید که بازاریاب‌های مدرن در خیلی از موارد الگوهای خرید را بررسی می‌کنند و سعی می‌کنند به پارامترهایی برسند که باعث می‌شود مشتری به محصول اطمینان کرده و آن را خریداری کند. در بازاریابی سنتی تبلیغات بیشترین تأثیر را بر بازاریابی و فروش ما دارد. ولی در بازاریابی پارتیزانی هیچ‌یک از انواع تبلیغات به‌تنهایی عامل موفقیت در بازاریابی شما به شمار نمی‌آید. بلکه ترکیب عوامل بازاریابی مانند پست مستقیم چاشنی فروش و یا پیشبرد فروش و یا در مواردی مانند مسابقه می‌تواند در فرآیند فروش تأثیرگذار باشد.

 

پولسازی با فناوری پارتیزانی

بازاریابی سنتی کمتر به مسائل فنّاوری می‌پردازد ولی در بازاریابی مدرن فنّاوری حرف اول را می‌زنند و از هر نوع فنّاوری جدید که وارد بازار شود استفاده می‌گردد. بازاریابی سنتی بسیاری از مالکان کسب‌وکار را می‌ترساند زیرا سرشار از ابهت و پیچیدگی است. بازاریابی مدرن و پارتیزانی ابهت و عظمت بازاریابی را از بین می‌برد.

بازاریابی پارتیزانی ویژه افراد پولساز و کسانی است که کسب‌وکار تازه‌ای را راه‌اندازی می‌کنند. آن‌ها می‌توانند از این نوع بازاریابی بدون هیچ ترس و واهمه‌ای استفاده کنند و با تفکر خلاقانه خود روش‌های مدرن را برای بازاریابی خود مورداستفاده قرار دهند. برای انجام بازاریابی پارتیزانی باید چند گام را پشت سر هم انجام داد.

بازاریابی یک فرایند است نه یک رویداد و نه یک اتفاق.

به همین خاطر باید واقعاً مثل یک جنگ چریکی و یک جنگ پارتیزانی شروع به مبارزه کنیم.

گام اول تحقیق‌های میدانی برای پولسازی

در گام اول باید بازار را جستجو کنیم باید محصولات خدمات و رقابت‌ها مشتریان تکنولوژی‌ها و مزیت‌هایی که می‌تواند در نوع خود به‌عنوان یک ابزار در اختیار ما قرار بگیرد را بررسی کنیم.

گام دوم مزایای نسبی

در گام دوم باید فهرستی از منافع و مزایایی که شرکت ارائه می‌کند را آماده کنیم.

گام سوم ترفندهای پولساز

در گام سوم سیاست‌ها و روش‌ها و حربه‌های بازاریابی که شرکت در حملات خود به کار خواهد گرفت را انتخاب می‌کنیم و مجری و تاریخ دقیق اجرای آن حربه‌ها را مشخص می‌کنیم.

 

تمرین مهم:

به‌عنوان تمرین یک برنامه بازاریابی مدرن تهیه کنید و خیلی ساده و شفاف استراتژی‌های خلاقانه‌ای که می‌تواند در ارسال پیام شما به بازار هدف مورداستفاده قرار بگیرد را مشخص کنید.

سنجش و ارزیابی

حملات بازاریابی پارتیزانی خود را ارزیابی کنید زیرا سنجش و اثربخشی بازاریابی امری حیاتی است. آمار و ارقامی که ردوبدل می‌شود را تجزیه‌وتحلیل کنید با این کار اثربخشی بودجه بازاریابی خود را چند برابر خواهید کرد. ترفندهای مختلف بازاریابی که استفاده می‌کنید را ارزیابی کنید. روش‌های مناسب و خلاقانه جدیدی ارائه کنید. برای پیروزی در این جنگ و در حوزه‌هایی اعم از موارد زیر و هر نوع فکری که می‌کنید حمله را به‌پیش ببرید.

در انتخاب رسانه موارد ذیل را در نظر بگیرید:

 • بودجه 2- جایزه 3- مسابقه 4- نوع پیام

 

یادمان باشد که بازاریابی پارتیزانی یک نوع بازاریابی خلاقانه است و در تمامی گام‌ها باید خلاقیت حرف اول را بزند.

 

5 وجه منشور بازاریابی مدرن:

منشور بازاریابی مدرن دارای پنج وجه است. علت اینکه برای تفهیم این بازاریابی از منشور استفاده‌کرده ایم این است که اگر بتوانید یک وجه را به‌صورت کامل اجرا و عملی کنید وجوه دیگر خودبه‌خود درست می‌شوند.

منشور این ویژگی را دارد که وقتی شما یک نور سفید به آن می‌تابانید این نور به نورهای رنگی تجزیه می‌شود و نورهای رنگی از اطراف آن بیرون می‌زنند و اگر شما نورهای رنگی را به منشور بتاباند یک نور سفید از آن بیرون می‌زند.

5 وجه منشور بازاریابی مدرن:

 • محیط
 • کارکنان
 • محصول
 • فکر
 • مشتری.

اگر شما بتوانید یک وجه آن را به‌صورت کامل موردتوجه قرار دهید و روی آن فکر کنید و بیاندیشید وجوه دیگر نیز خود بخود درست می‌شود.

 

پولسازی با خلاقیت در محیط

یکی از وجوه این منشور محیط پارتیزانی یا محیط خلاقانه است. شما در کسب‌وکار خود باید سعی کنید محیط خلاقانه‌ای ایجاد کنید. اگر محیط خلاق ایجاد کنید سایر موارد از قبیل کارکنان فکر مشتری و محصول نیز ایجاد می‌شود. اگر بتوانید یک محیط خلاقانه و یک محیط پارتیزانی داشته باشید در این صورت می‌توانید فکرها و کارکنان پارتیزانی ایجاد کنید تا مشتریان مدرن با افکار مدرن به سمت ما بیایند.

 

برای نمونه بانکی که خلاقیت به خرج داده و محیط خود را به یک نمایشگاه نقاشی تبدیل کرده است باعث کاهش استرس و اضطراب مشتریان و افزایش صبر آنان می‌شود. درمجموع سودآوری بانک را افزایش می‌دهد. کارکنان پارتیزانی و یا کارکنان خلاق می‌توانند در شیوه کسب‌وکار تأثیر بگذارند.

 

تمرکز در پولسازی

هرچقدر ما بتوانیم بر روی یک محصول و یک ایده تمرکز داشته باشیم به همان نسبت خلاقیت‌های بیشتری برای بازاریابی و فروش آن محصول بروز خواهیم داد.

 

انگیزه در پولسازی

انگیزه یکی دیگر از مواردی است که باعث ایجاد خلاقیت در بازاریابی و فروش می‌شود. درواقع انگیزه کاتالیزور هر کاریست. شما اگر به فروشندگان خود بازاریاب‌های خود و کارمندان خود انگیزه بدهید این کارمندان می‌توانند کارهای نشدنی را شدنی کنند.

می‌توانند واقعاً کاتالیزور باشند و نقش بسزایی در پیشبرد اهداف بازاریابی‌تان داشته باشند ومی‌توانند در کار شما معجزه کنند.

ساختارشکنی در پولسازی

ساختارشکنی یکی دیگر از مواردی است که باعث ایجاد خلاقیت درفروش و بازاریابی می‌شود. هرچقدر بتوانید از روش‌های قدیمی دست برداشته و روش‌های جدیدتر را اجرا کنید به روش‌های بهتری در بازاریابی و فروش محصولات خود دست می‌یابید.

 

استقبال از اشتباهات

اشتباه نیز باعث ایجاد خلاقیت می‌شود. هیچ‌وقت از اشتباه نترسید. هر اشتباهی هم فرصت است هم تهدید. هر اشتباه باعث می‌شود شما مجدداً فکر کنید. مجدداً بسازید. مجدداً ایجاد خلاقیت کنید.

 

انتقاد را جدی بگیرید

از انتقاد نترسید. انتقاد باعث ایجاد خلاقیت می‌شود. انتقادات و پیشنهادهای مشتریان همکاران و مصرف‌کنندگان را درباره محصول و ایده‌های خود را جمع کنید. همین انتقادها باعث می‌شود که شما روش‌های خلاقانه‌ای را برای بازاریابی و فروش محصولات خود را پیدا کنید. از پیشامدها و اتفاقات درس بگیرید. هیچ اتفاقی بیهوده نیست و هیچ پیش آمدی هم به‌طور اتفاقی در جلوی پای شما قرار نمی‌گیرد. هر اتفاق و پیشامد باعث می‌شود که خلاقیت شما بیشتر شود. به هر اتفاق به‌عنوان یک تهدید یا فرصت نگاه کنید و برای فروش و بازاریابی خود فرصت سازی کنید و یا از وقوع خطرات پیشگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *