چگونه طلای بیشتری بخریم و پول کمتری بپردازیم + راز فرمول محاسبه قیمت نهایی طلا

راز فرمول محاسبه قیمت نهایی طلا را اگر خانم های خانه دار ایرانی میدانستند مقدار طلاهایشان حداقل2 تا 5 برابر بود.

این جمله ی یکی از دوستانم که در حوزه ی طلای آب شده و دست دوم فعالیت دارد و بیشتر ثروتش را از این راه کسب کرده است برایم خیلی جالب بود.

او میگفت هر خانم ایرانی 40 ساله بعد از ازدواج متوسط بین 5 تا 25 بار برای خرید و فروش یا معاوضه ی طلا به طلافروشی هایی که با ترفندهای بازاریابی اعتمادشان را جلب کرده اند مراجعه میکنند.

و دانستن این راز محاسبه ی قیمت طلا, در قیمت تمام شده به طور میانگین سبب  20 درصد کاهش یا افزایش قیمت است  تا همینجا کافیست که شما با یک حساب کتاب مختصر به میزان سود و ضرر طلاهایی که در 5 یا 10 یا 20 سال گذشته خریده اید و یا فروخته اید و یا معاوضه کرده اید بیاندیشید.

 

راز خرید طلای ارزان قیمت:

 

قیمت روز طلا + اجرت ساخت +۷ %سود طلافروش + ۹% مالیات بر ارزش‌افزوده × وزن= قیمت کل

 

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد در فرمول بالا تنها پارامتری که قیمتش برای هر طلا باید متغیر باشد اجرت ساخت است که البته در محاسبه قیمت طلا اگر شما سود طلافروش را نپرسید شاید درصد بالاتری مدنظرشان باشد و اعمال کنند و همچنین ممکن است اجرت ساخت را به جای ریال به درصد محاسبه کنند.

یعنی به عنوان مثال اگر اجرت ساخت یک قطعه طلای 100 گرمی هر گرم 35هزار تومان باشد ممکن است 35 درصد از کل قیمت لحاظ شود!!!

 

حالا سوالی در اینجا شاید پیش بیاید که:

آیا سرمایه‌گذاری بر روی طلای ساخته‌شده (زینتی) صحیح است؟

طلا شناخته‌شده‌ترین فلز گران‌بهایی است که از گذشته تاکنون موردتوجه مردم بوده است.

از طلا علاوه بر کاربردهای متعدد، به‌عنوان زیورآلات گران‌بها نیز استفاده می‌کنند.

همچنین با توجه به ارزش این فلز سرمایه‌گذاری روی آن نیز به‌خصوص در زمان‌هایی که بازارهایی از قبیل ملک و سرمایه‌گذاری در بانک‌ها دچار رکود می‌شوند بسیار موردتوجه است. چنانچه امروزه مردم از هر قشری به سرمایه‌گذاری در طلا روی آورده‌اند.

از جمله مزایای سرمایه‌گذاری در طلا قابلیت نقد شوندگی سریع آن در مقایسه با انواع دیگر سرمایه‌گذاری از قبیل خرید ملک و اوراق بهادار و … است.

همچنین شما به هر میزان که بخواهید می‌توانید طلا برای سرمایه‌گذاری بخرید و مانند دیگر روش‌ها دارای محدودیت‌هایی از قبیل حداقل میزان سرمایه‌گذاری و … نیست.

طلا از بین رفتنی نیست و هیچ آسیبی ازجمله بحران و نوسانات اقتصادی تأثیر منفی روی آن ندارد. پس بنابراین هرکس طلا دارد باید در حفظش بکوشد. این جمله‌ای است که یکی از افراد بلند پایه در صنف طلافروشان بیان کرده است.

طلای ساخته‌شده
همان‌طور که می‌دانید بسیاری از طلاهای موجود در طلافروشی‌ها طلاهایی هستند که یا ساخت دست هستند و یا با استفاده از قالب‌هایی به‌صورت سری ساخته‌شده‌اند.

اگر تاکنون برای خرید طلا به فروشگاهی مراجعه کرده باشید هنگام محاسبه قیمت طلا با عنوانی به نام “اجرت ساخت” برخورده‌اید. اجرت ساخت در واقع میزان هزینه دریافتی از شما بابت ساخت طلای موردنظر است که بسته به دست‌ساز بودن یا نبودن این مبلغ متغیر است.

بدیهی است که هر چه ساخت یک طلا زحمت بیشتری برده باشد و دارای ظرافت بیشتری باشد اجرت ساخت آن نیز بیشتر است.

همچنین طلاهایی که ساخت کشورهای دیگر هستند و به‌نوعی وارداتی محسوب می‌شوند نیز از اجرت ساخت بالاتری برخوردارند.

 

سرمایه‌گذاری بر طلای ساخته‌شده
سرمایه‌گذاری روی طلای ساخته شده یک سرمایه‌گذاری جذاب است. چراکه همان‌طور که شما پول خود را صرف سرمایه‌گذاری کرده‌اید، درعین‌حال می‌توانید از آن استفاده زینتی هم بکنید و در واقع با یک تیر دو نشان بزنید.

در سرمایه‌گذاری روی طلا شما علاوه بر قیمت طلا و هزینه‌ای که بابت آن می‌خواهید پرداخت کنید باید به طول دوره سرمایه‌گذاری نیز توجه کنید.

برای مثال سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بر روی طلا آن‌هم طلایی با اجرت ساخت بالا خیلی معقولانه نیست؛ مگر در شرایط خاصی که بازار طلا دچار نوسانات غیرقابل منتظره شود و نمودار قیمت طلا در بازه زمانی کوتاهی دچار شیب تند صعودی شود.

این موضوع نیز برای افراد معمولی قابل پیش‌بینی نیست.

این نکته را باید توجه داشته باشید که شما زمانی که یک طلا می‌خرید علاوه بر ارزش خود طلا که شامل وزن و عیار آن می‌شود، یک هزینه دیگر به نام اجرت ساخت را نیز پرداخت می‌کنید؛ اما در هنگام فروش آن طلا تنها مبلغی را بابت ارزش طلا دریافت می‌کنید.

این خود نکته‌ای قابل‌تأمل در مورد سرمایه‌گذاری بر طلای ساخته‌شده است.

برای مثال اگر شما امروز طلایی را به مبلغ 2 میلیون تومان بخرید و بخواهید آن را در ماه بعد بفروشید، درصورتی‌که قیمت طلا دچار نوسانات غیرمنتظره نشده باشد، سود که نمی‌کنید هیچ؛ بلکه ضرر هم می‌کنید.

زیرا هم مدت سرمایه‌گذاری شما کوتاه بوده است و در این مدت قیمت طلا تغییر فراوانی نکرده است و هم شما هنگام خرید مبلغی را به‌عنوان اجرت ساخت و مالیات و … پرداخت کرده‌اید که در هنگام فروش آن دیگر این مبالغ به شما برگردانده نمی‌شود.

از دیگر نکاتی که در هنگام خرید طلای ساخته شده به‌منزله سرمایه‌گذاری باید موردتوجه قرار گیرد اجتناب کردن از خرید طلاهایی با نگین اتمی است. هرچند که شاید برخی از طلاها با چنین نگین‌هایی بسیار زیبا به نظر آیند؛ اما برای سرمایه‌گذاری مناسب نیستند.

زیرا در هنگام فروش مبلغی به شما بابت نگین‌های آن داده نمی‌شود؛ اما شما در هنگام خرید بابت تمامی نگین‌های به‌کاررفته در آن مبلغی را پرداخت می‌کنید.

همچنین سعی کنید جهت سرمایه‌گذاری از طلاهای ساخت داخل کشور استفاده کنید؛ زیرا طلاهای وارداتی عمدتاً دارای اجرت ساخت بالایی هستند که برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست و بیشتر جنبه زینتی دارد.

از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری روی طلای ساخته شده، خرید طلای دست‌دوم است که در آن هزینه اجرت ساخت لحاظ نمی‌شود و شما تنها با توجه به عیار و وزن، مبلغ موردنظر را پرداخت می‌کنید. این نوع سرمایه‌گذاری حداقل ریسک را دارد و یک روش مرسوم در سرمایه‌گذاری بر طلاست.

اما باید توجه داشته باشید که در خرید طلای آبشده فروشنده فاکتور یا کاغذ خریدی به شما نمی‌دهد که در آن وزن و عیار و سایر مشخصات موجود باشد.

پس اگر شناخت کافی در زمینه عیار طلا و نحوه‌ی محاسبه قیمت آن ندارید از خرید این نوع طلا اجتناب کنید و یا از فروشنده‌ای قابل‌اطمینان که شناخت کافی در موردش دارید خرید کنید.

مزیت خرید طلای ساخته‌شده

مردم وقتی طلای ساخته‌شده می‌خرند، فاکتور خرید دریافت می‌کنند که نشان می‌دهد طلای ساخته‌شده چه میزان وزن داشته و عیار طلای آن چه قدر است؛ اما این موضوع درباره طلای آب‌شده وجود ندارد.

با توجه به اینکه در هنگام فروش طلا برای آن‌که بتوانید طلای موردنظر را به قیمت واقعی آن بفروشید، داشتن کاغذ خرید آن ضروری است، خرید طلای نو با توضیحات اجرت ساخت و … مزیت محسوب می‌شود.

توجه داشته باشید که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در طلا از طلاهایی با اجرت ساخت پایین‌تر استفاده کنید.

نتیجه‌گیری
اگر نکاتی که در این مقاله گفته شد را مدنظر بگیرید، سرمایه‌گذاری بر طلای ساخته‌شده نیز می‌تواند برای شما سودآور باشد.

همواره به یاد داشته باشید که خرید طلا به‌عنوان سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت مناسب نیست؛ مخصوصاً اگر طلای ساخته‌شده با اجرت ساخت بالا خریداری شود.

برای اینکه یک سرمایه‌گذاری پرسود داشته باشید، سعی کنید اخبار مربوط به قیمت طلا را دنبال کنید و قیمت‌های به‌روز را همواره داشته باشید و همیشه سعی کنید هنگامی‌که قیمت طلا به پایین‌ترین حد خود رسید اقدام به خرید کنید.

هرچند که نوسانات بازار طلا همیشه قابل پیش‌بینی نیست؛ اما به‌عنوان یک بازاری که میزان ریسک کمتری نسبت به سایر انواع سرمایه‌گذاری دارد، می‌تواند برای قشرهای مختلف به‌خصوص بانوان مناسب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.