۶ راهکار ساده و عملی برای تعادل بین کار و زندگی شخصی

دستیابی به تعادل بین کار و زندگی می تواند برای بسیاری از افراد دشوار باشد. به‌عنوان یک شوهر و پدر دو فرزند، می‌دانم که برقرار کردن تعادل بین کار و زندگی چقدر می‌تواند برای هر فردی چالش‌برانگیز باشد، اما به‌عنوان یک نویسنده کسب‌وکار و یک مربی کسب‌وکار، به بسیاری از افراد کمک کرده‌ام تا تعادل مناسب بین کار و زندگی را به دست آورند.

در این مقاله، می‌خواهم بهترین روش‌هایی را که طی سال‌ها برای دستیابی به چنین تعادلی در بین کار و زندگی کشف کرده‌ام، با شما به اشتراک بگذارم.

در ابتدا می خواهم این سوال را از خودتان بپرسید: این چالش برای من چگونه اتفاق می افتد؟ یا به زبان دیگر چه اتفاقی می افتد که من فکر میکنم بین کار و زندگیم تعادل برقرار نیست.

گاهی اوقات با خواندن یک مقاله یا دیدن یک فیلم آموزشی با خودتان فکر می کنید “این مورد هیچ وقت برای من اتفاق نمی افتد”. اما در این مقاله من از شما میخواهم  بر روی اصول تعادل  تمرکز کنید و راه هایی را پیدا خواهید کرد که به راحتی می توانید اقدام کنید تا تعادل لازم را در کار و زندگی تان به دست بیاورید

 

  • متعادل کردن بودجه زمانی

بسیاری از مردم وقتی کلمه تعادل را می شنوند به ترازویی فکر می کنند که دو طرف ترازو برابر است. اما شما در عوض، بیشتر به این فکر کنید که از لحاظ زمانی بودجه ای دارید که باید بر روی این ترازو آن را متعادل کنید.یعنی هم وقت کافی برای کار کردن بگذارید هم وقت کافی برای تفریح و زندگی کردن خوب و از زندگی تان لذت ببرید.

این بدان معناست که ما می‌خواهیم به جای انجام کارهایی که بیشتر مردم انجام می‌دهند، زمان خود را کمتر مصرف کنیم، یعنی اگر بودجه زمانی را مانند بودجه کسب و کار در نظر بگیرید برای صرف بدهی و پرداخت سود از لحاظ بودجه بندی(زمانی) سه کار وجود دارد که می توانید برای حفظ تعادل (زمانی) بهتر انجام دهید.

  • اول از همه حقیقت زمان را درک کنید.

حقیقت زمان این است که فقط 24 ساعت در روز وجود دارد و فقط 60 دقیقه در یک ساعت وجود دارد و هر کاری که انجام دهید  نمی توانید آن را تغییر دهید. نه تنها شما هیچ کس نمی تواند چنین تغییری ایجاد کند.

۲-  دومین مورد استفاده از یک تقویم است.

جالب است بدانید بسیاری از مردم چندین تقویم دارند و برخی افراد اصلاً تقویمی ندارند.

شما باید مطمئن شوید که حداقل یک تقویم دارید، زیرا این تقویم میزان زمان باقی‌مانده تان را نسبت به هر هدفی به شما نشان می‌دهد.

3-  مقدار زمانی را که در اختیار دارید کم مصرف کنید.

به جای تلاش برای پر کردن هر دقیقه پر از فعالیت های مختلف سعی کنید ۵ تا ۶ دقیقه از هر ساعتی را که استفاده نشده است، کنار بگذارید.

این کار فضایی را برای شما ایجاد می کند تا در مورد وقفه های غیرمنتظره در کار و زندگی زمانی برای اقدام های ضروری( که معمولن عقب انداخته میشوند و بمرور کوهی از کارها را بر دوشتان احساس میکنید) آزاد کند و همچنین به شما کمک می کند تا آرامش بیشتری داشته باشید. و با این کار حداقل ۱۰ درصد بازدهی مدیریت زمان خواهید داشت.و در یک بازه یک روزه یک ساعت زمان اضافه معمولا خواهید داشت و در بازه یک ماهه حداقل ۳ روز و در بازه سالیانه یک ماه تا ۴۵ روز وقت اضافه میاورید. یعنی با یک تغییر و تحول کوچک میتوانید سالی ۴۵ روز بیشتر تفریح و زندگی کنید.

بنابراین اکنون که اصل داشتن بودجه زمانی متعادل را با شما در میان گذاشته ام، یکی از اقداماتی که به نظرتان می توانید انجام دهید برای خالی کردن این ۵ دقیقه ها در ساعت و یا یک ساعت در روز  چیست؟ آن عمل را در زیر همین مقاله و در قسمت نظرات یادداشت کنید.

 

  • ایجاد تعادل بین زمان کاری و شخصی

وقتی در مورد تعیین بودجه زمانی صحبت می کنیم، با یک علامت توقف مثل تمام شدن بازی ساعت شنی است یعنی وقتی ساعت شنی را برمیگردانید تا شن ها از یک قسمت به قسمت دیگر بروند یک مدت زمانی طول میکشد و بعد از اتمام آن نه دیگر شنی وجود دارد (در قسمتی که شن هایش خالی میشود) و نه دیگر زمان معنی دارد.).

این مثال ساعت شنی دقیقا برای زمانی است که شما هر روز کار را متوقف می کنید و زندگی شخصی خود را شروع می کنید.در آن ساعت شن های ساعت شنی از سمت ساعات کاری به ثبت تمام شدن میرود و اگر بعد از تمام شدن آنها به کارتان ادامه دهید دیگر ساعت شنی که تعادل بین کار و زندگی تان برقرار میکرده درست عمل نمی کند.

حالا جالب است برخی از افراد به توانایی خود در کار کردن برای ساعت های طولانی افتخار می کنند.

اما دریغ از این که یک فرصت عالی زندگی کردن را از دست می دهند. همچنین فرصت ایجاد سیستم هایی برای بهره وری بیشتر که هر روز بیشتر استراحت کنید.

ساعت شخصی من در توقف بر روی ساعت شنی ساعت 5 بعد از ظهر است. آن وقت است که زمان مخصوی بازی با بچه هایم می شود و آنها می آیند و به من می گویند که وقت بازی است. و به نظرتان اگر دیرتر بروم چه اتفاقی می افتد؟شاید یک روز را بشود توجیه کرد اما اگر تبدیل به رویه ثابت شود چه؟ تعادل بین روابط خانوادگی و پدر و فرزندی ام صدمه میبیند.

البته زمان شروع و توقف ساعت شنی شما ممکن است با من متفاوت باشد. ممکن است ساعت 18 یا 19 یا هر زمان دیگری باشد.

نکته این است که شما نسبت به زمان خاصی تعهد دارید و به آن پایبند هستید. همچنین ایده ساعت شنی می تواند انعطاف پذیر باشد.

شاید زمان شروع و توقف شخصی شما در هر روز هفته متفاوت باشد. پس چند لحظه وقت بگذارید و به تقویمی که دارید نگاه کنید و بفهمید که ساعت شنی تان را  چگونه باید تنظیم کنید تا برای شما مناسب باشد.

 

 

  • ایجاد تعادل در زمان شخصی برای خود و دیگران

حالا وقتی تعادل خوبی بین زمان کار و زمان زندگی به دست آوردیم، وقت آن رسیده است که تعادل دیگری را در نظر بگیریم که آن را با یک سوال مطرح میکنم:

تعادل بین فعالیت های شخصی ما و فعالیت های خانوادگی در طول زندگی چگونه است؟

وقتی می گویم خانواده، اینجا به عزیزانم فکر می کنم. برخی از افراد به تعادل بسیار خوبی در طول زندگی خود دست می یابند، اما زمان زیادی را برای کار یا زمان زیادی را برای زندگی صرف می کنند، به این معنی که تمام آن زمان اضافی را صرف فعالیت های شخصی خود می کنند، یا تمام وقت خود را فقط با عزیزان یا خانواده خود می گذرانند. .

چگونه می توانیم به تعادل بهتری برسیم؟

اول از همه، بر روی یک کاغذ بنویسید که نسبت وقت و زمانی که شما برای فعالیت های شخصی و زندگی تان در نظر گرفته اید چقدر است نسبت بین این دو چقدر است؟

دو به یک، سه به یک؟ آن را بنویسید.

چه کاری می توانیم انجام دهیم تا تعادل بهتر، و به نسبت سالم تری بین زمان شخصی و خانوادگی داشته باشیم؟

ابتدا، اگر می خواهید زمان شخصی خود را افزایش دهید، از خود بپرسید:

  • “چه تفریحاتی ​​ دارید؟”

بسیاری از مردم آنقدر جذب حرفه خود شده اند که فراموش کرده اند چگونه سرگرم شوند. اگر نمی توانید فکر کنید بهتر است از عزیزانتان بپرسید آن ها به راحتی به شما میگویند که چه تفریحاتی را میخواهند که شاید مدتی است تبدیل به آرزو برایشان شده است.سپس ببینید که آیا زمان تفریح را هم به نسبت مساوی بین خود و خانواده و عزیزانتان تقسیم کرده اید؟اصلا تفریحی دارید؟ با خودتان شفاف باشید.

 

  • ایجاد تعادل در مصرف فناوری در زندگی

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در روزگار ما برای تعادل بین کار و زندگی با آن روبرو هستیم، فرهنگ استفاده از فناوری های جدید است. میتوان گفت ما همگی عاشق فناوری هستیم، اما فراموش نکنید آن بوق ها و صدای نوتیفیکیشن ها و صفحه نمایش های درخشان می توانند مانع کارآمدتر شدن ما در محل کار و همچنین ایجاد روابط با دیگران شوند. به همین دلیل است که من توصیه می کنم یک پناهگاه امن برای خودمان ایجاد کنیم.

با یک مثال سنتی این موضوع را برایتان توضیح میدهم، از گذشته های دور در فرهنگ ایرانی ما حرم یک مکان مقدس است. و به نوعی یک پناهگاه امن عاطفی و احساسی است. در این مورد، من از شما می خواهم یک پناهگاه بدون فناوری ایجاد کنید. زمان خاصی از هفته یا زمان های خاصی از روز داشته باشید که همه آن ابزارهای الکترونیکی را خاموش می کنید. در این حالت چند نکته مثبت وجود دارد که از این اتفاق حاصل میشود که من تنها به یک مورد بسنده میکنم که روابط شما با دیگران را بهبود می یابد.

وقتی از فناوری در حضور دیگران و یا در جلسات کاری استفاده می‌کنید، به آنها اطلاع می‌دهید که در رتبه دوم اولویت و اهمیت قرار دارند. با این حال، اگر بتوانید آن فناوری ها را خاموش کنید و 100% توجه خود را به موارد دیگر معطوف کنید به نظرتان چه تعادلی در روابطتان حاصل می شود.

 

  • ایجاد زمان خاموشی

من قبلاً در مورد ساعت شنی  صحبت کردم، همان جایی که کار را متوقف می کنید و زندگی شخصی خود را شروع می کنید. اما اگر برای انجام این جابجایی در بین کار و زندگی مشکل دارید؟ کاری را که بسیاری از مردم انجام می دهند. شما نیز همان را انجام دهید.

شما به یک زمان انتقال و جابجایی نیاز دارید، راهی برای تغییر دنده از کار به زندگی شخصی.یعنی به قول راننده ها وقتشه که دنده رو عوض کنید.حالا دنده سبک یا سنگین به زندگی تان بستگی دارد.

چند راه وجود دارد که در صورت نیاز می توانید به راحتی زمان انتقال و زمان تعادل را تعیین کنید.

شماره یک  در هنگام  رفت و آمد به محل کار یا برگشت به محل زندگی است.و این برای اکثر مردم، طبیعی و به صورت خودکار است. توصیه می کنم در طول رفت و آمد، به جای کار، به چیزهای مربوط به علایق شخصی خود گوش دهید. این به ذهن شما فرصتی می دهد که از فکر کردن به کار به سمت و سوی آمادگی برای گذراندن وقت با عزیزان یا فعالیت های شخصی سوق پیدا کنید. برایان ترسی در مجموعه کتابهای چند جلدی کتابخانه موفقیت این مسیر رفت و آمد به محل کار و زندگی را به دانشگاه سیار تعبیر کرده است که میتواند برای شما دانش و بینش فراوانی در دراز مدت به ارمغان بیاورد(البته اگر به صورت مداوم باشد)

دوم ورزش است. ورزش یک مانع طبیعی بین کار و زندگی شخصی ایجاد می کند.

بسیاری از مردم دوست دارند از این حالت استفاده کنند. ورزش کردن به ذهن آنها اجازه می دهد تا دوباره شارژ شوند، بازسازی شوند، و آنها متوجه می شوند که انرژی بیشتری دارند و توانایی خود را برای ارائه بهترین های خود به کار میگیرند.میتوانید برنامه زمانبندی برای ورزش کردن بلافاصله بعد از ساعات کاری داشته باشید میبینید که به مرور زمان به هیچ وجه ورزش کردن را با هیچ کار اضافه ای با هیچ قیمتی عوض نمی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.