۵ راهکار جدید برای افزایش بهره وری و ایجاد تعادل بین کار و زندگی

۵ راهکار جدید برای افزایش بهره وری و ایجاد تعادل بین کار و زندگی

 در مقاله قبلی ۶ راه کار برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی پیشنهاد  دادیم در این مقاله تعدادی راهکار دیگر را برایتان آورده ام و پیشنهاد میکنم هر دو مقاله را بخوانید تا بتوانید به راحتی یک زندگی متعادل داشته باشید هم کار کنید هم تفریح هم استراحت هم زندگی.

برای سهولت شما شمارش راهکارها را از ادامه مقاله قبل آورده ام.

۷- برنامه ریزی غیر منتظره ها

اگر مقالات اصول مدیریت زمان را مطالعه کرده باشید، می دانید که به شما آموزش می دهند که سوئیچ(کلید) ها دشمن شماره 1 بهره وری شما هستند.

اما در این مورد تعادل بین کار و زندگی با ظهورکلید های غیرمنتظره و  سوئیچ های بزرگ چه می شوند. این کلیدها همان کلیدهایی هستند که زدنشان به دست شما نیست و از کنترل شما خارج است.

 

کلید های غیرمنتظره می تواند یک تراژدی تلخ، تلفات جانی در زندگی شما یا زندگی دیگران، حتی یک تغییر مثبت وجهشی در تجارت باشد. این کلید ها می توانند برنامه زمانبندی شما را از مسیر خارج کنند و اگر به آنها اجازه دهید برای مدت طولانی شما را از تعادل بین کار و زندگی خارج می کنند.

 

برای گذر از این سوئیچ‌های بزرگ که برای ما چه عمدا و یا سهوا و یا به صورت غیرمنتظره پیش می آید چه اقدامی باید بکنیم؟

اقدام شماره 1 توقف است.

یک لحظه وقت بگذارید و اتفاقی را که در حال وقوع است ارزیابی کنید. به خودتان اجازه بدهید که با آن اتفاق به عنوان یک رویداد بزرگ مواجه شوید تا بتوانید تأثیری که بر زندگی شما خواهد داشت را به خوبی کنترل کنید.

اقدام شماره 2، تقویم خود را باز کنید و زمان تان را بودجه بندی کنید.

 

آماده شوید تا به بودجه زمانی و تقویمی که در مقاله قبل در مورد آن صحبت کردیم نگاهی بیندازید و زمان بیشتری پیدا کنید پس زمان تان را بودجه بندی کنید.

به خودتان فضای اضافی، و حتی اتاق اضافی بدهید، شاید چند روز وقت خالی داشته باشید و کاری برای انجام دادن نداشته باشید، فقط به خودتان اجازه دهید که به عقب برگردید و تقویمتان را باز کنید و برای مدیریت زمان و بودجه زمانی که در نظر گرفته اید وقت بگذارید.

 

۸- آماده شدن برای تعطیلات

یک بار با مشتری در کسب و کار مرتبط با خدمات خودرو شوخی خاصی کردم که باید فکر کند هر روز و  هر هفته قرار است روز بعدش را مرخصی بگیرد.

منظورم این بود که با توجه به اینکه معمولن شلوغ ترین روز کاری آنها و روز حساب کتاب هفتگی شان پنج شنبه است از او خواستم که فکر کند قرار است درست روز قبل از تعطیلات آخر هفته(پنج شنبه)را مرخصی بگیرد و برود استراحت کند.

حال برای این کار چه آمادگی هایی را باید داشته باشد؟

 

این شوخی و درخواست من سبب شد تا به فکر فرو برود و دنبال چاره بگردد و به یک آگاهی رسید که سبب اقدامی برای او شد وی از آن به بعد معمولا در آخر هر روز  خود را با فکر این که ممکن است فردا مرخصی باشد و به تعطیلات میرودآن روز را به پایان میرساند.و سیستمی پیاده کرد که همیشه به راحتی بتواند آمادگی تعطیلات را داشته باشد.

او این عادت را در خود ایجاد کرده  که در یک سری از فعالیت هایش به نوعی کار کند تا از لحاظ زمانی بازدهی بیشتری داشته باشد، به طوری که قبل از رفتن به منزل همه کارهایلازم برای  آمادگی روز بعد را انجام می داد و بعد از بازگشت به محل کار در روز بعد، استراحت بیشتری داشت.

 

اکنون، این یک ایده دیوانه کننده است، اما یک حقیقت در آن نهفته است. بسیاری از مردم بیش از حد کار می کنند و باید بین زمان کار و استراحت شان تعادل برقرار کنند و بدانند که در پایان هر هفته یا هر ماه کاری با توجه به نوع کارشان به تعطیلات غیر کاری بروند تا بازدهی و راندمان بیشتری داشته باشند.

حالا که این آگاهی را به دست آوردید که می بایستی از تعطیلات خود نهایت استفاده را ببرید در ادامه این مقاله سعی میکنم نکاتی را بگویم که به شما کمک کند تعادل بهتری در زندگی و کسب و کار خود داشته باشید.

۹- قبل از این که زمانش فرا برسد زمان تعطیلات را مشخص کنید.

شاید این عجیب به نظر می رسد، اما بسیاری از مردم به خود می گویند، “من چند روزی را در سه ماه آینده تعطیلات خواهم داشت” ولی این یک نکته ظریف را در خود پنهان دارد وآنها در واقع زمان مشخصی را برای انجام آن تعطیلات اختصاص نداده اند. زمان را مسدود کنید یعنی دقیقا یک زمان خاص برای تعطیلاتتان در تقویمتان از ۳ ماه قبل مشخص کنیدو اصطلاحا آن را ببندید و دقیقا روز و ساعتش را نیز مشخص کنید.

 

۱۰ -“مینی برداشت” ملاحظاتی ویژه برای کارآفرینان

مسائل خاصی که کارآفرینان یا صاحبان مشاغل کوچک با آن مواجه هستند سبب شد تا من به عنوان یک مربی کسب و کار که به بسیاری از افراد کمک کرده ام تا با این مشکلات کنار بیایندبا خودم فکر کنم چگونه می توان زندگی کاری بهتری داشت درست در زمانی که راه اندازی و یا رشد و ایجاد یک کسب و کار کوچک سبب میشود همه بودجه زمانی تعطیلات و استراحت را به آینده موکول کنیم.

یکی از مسائلی که صاحبان مشاغل با آن مواجه هستند این است که برای بهره وری نهایی بسیار سخت کار می کنند. اما این یک نقطه مبهم در آینده ای دور است که در آن کارآفرین می توانند تمام پاداش های کسب و کار خود را درو کنند.

 

مشکل این است که اغلب آن برداشت نهایی بیشتر و بیشتر به دوردست ها کشیده می شود به این معنی که آنها برای پاداشی که ممکن است هرگز در بازه زمانی که فکر می کنند اتفاق بیفتد اتفاق نیفتد، بیش از حد قربانی می شوند.

چیزی که من به جای آن توصیه می کنم این است که ما “مینی برداشت” ایجاد کنیم.

این گام‌های کوچکی در مسیری است که می‌توانید از ثمرات صاحب کسب‌ و کار بودن لذت ببرید تا آن وقتی که در نهایت کسب‌وکار تان به سود نهایی میرسد برداشت کنید.

 

مقرری ماهانه برای ادامه حیات

بنابراین، ابتدا بیایید برداشت سالانه را در نظر بگیریم. و سپس نسبت به آن برداشت سالانه برداشت های کوچک تر در حد کمتر از ماهانه داشته باشیم حال این برداشت ها هم میتواند مالی باشت هم زمانی یعنی هم از لحاظ بودجه مالی هم از لحاظ بودجه زمانی که من به آن مقرری ماهانه برای ادامه حیات و زندگی هم میگویم.

 

با این مینی برداشت ها انگیزه ما برای رسیدن به آن برداشت و پاداش نهایی بیشتر و بیشتر میشود. البته به خاطر داشته باشید نباید برداشت سالیانه تان را تقسیم بندی کنید و میزان مشخص ماهانه یعنی همان یک دوازدهم از پاداش احتمالی را پیش خور کنید.

حالا این ها را توضیح دادم که برسم به این مورد که منظور و هدف ما از برداشت نهایی برداشت وقت و زمان برای استراحت و تفریح و زندگی لذتبخش است پس مینی برداشت های زمانی داشته باشید تا بتوانید انرژی های بیشتری را برای آن پاداش زمانی بلند در آینده ذخیره کنید.

 

۱۱- متعادل باشید نه شلوغ

در این مقاله و مقاله قسمت اول استراتژی های زیادی در مورد چگونگی دستیابی به تعادل بهتر بین کار و زندگی مطرح کردیم.

اما یک اصل مهم دیگر وجود دارد که می خواهم آن را با شما در میان بگذارم. اغلب مردم از من می پرسند که فکر می کنی بزرگترین مانع برای بهره وری بیشتر و به دست آوردن تعادل بین کار و زندگی چیست؟

 

آنچه من می گویم این است که این تصور شما از خود شماست. بسیاری از مردم لباس های ساده و گاهی شلوغ و رنگارنگ می پوشند که انگار نشان افتخار است که فرصت نمی کنند تا به سرو وضع شان برسند.

شما از آنها بپرسید که در زندگی چگونه هستند چرا به خودشان نمیرسند.؟

 

می گویند من سرم شلوغ است. پاسخی که آنها میدهند کمی شبیه مثال پارو زدن در در اقیانوس با یک قایق و یک پارو است.

بله، شما در حال انجام کارهای زیادی هستید و فعالیت های زیادی وجود دارد، اما شما فقط در دایره ای حول خودتان دارید میچرخید و پیش می روید و این کار اضافه در اغلب مواقع شما نه تنها به هدفتان نزدیک نمیکند بلکه معمولن از رسیدن به آن هدف دور هم میشوید در عوضباید بدانید  آنچه ما می خواهیم انجام دهیم تمرکز روی نتایج است.

 

این همان چیزی است که تعادل واقعی نام دارد تا از زندگی کردنمان رضایت بیشتری داشته باشیم. می‌خواهیم با عزیزانمان رابطه بهتری برقرار کنیم و می‌خواهیم کارهای بزرگی انجام دهیم از شما میخواهم تا به ارزش های خودتان و اهداف پیش رویتان  کمی فکر کنید و ببینید نتایجی که به دست می آورید آیا با اهداف و ارزش هایتان همسو است و شما را به متعادل کردن زندگی و کسب و کارتان نزدیک می کند؟

 

برای من افتخاری بود که این مطلب را با شما در میان گذاشتم و برایتان آرزوی شادی بیشتر، تعادل بیشتر و تفریح بیشتر در زندگی و کسب و کارتان دارم.

اگر نکته ای هم شما میتوانید به این ۱۱ مورد  مطرح شده در این مقاله و مقاله قبل اضافه کنید لطفا در قسمت نظرات آن را با من در میان بگذارید.

2 دیدگاه برای “۵ راهکار جدید برای افزایش بهره وری و ایجاد تعادل بین کار و زندگی

  1. هدا غلامعلی پور گفته:

    با سلام و ادب
    ابتدا تبریک صمیمانه من به شما بابت این نوشتار سلیس و روان که با انگیزه تا پایان مقاله همراه بودم .محتوای مقاله من رو لحظاتی به فکر فرو برد تا آنچه که در من وجود نداشت را با توجه به این موارد یادبگیرم و اقدام کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.