۶ اصل و مهارت کوچینگ که میتوانید قلب و ذهنیت هر شخصی را هدف قرار دهد

اصول مهارت های کوچینگ

مهارت نفوذ بر قلب مراجع در کوچینگ چیست؟

کوچینگ به سرعت به راهی تبدیل شده است که اکثر شرکت های موفق کارمندان خود را به یادگیری کوچینگ سازمانی هدایت میکنند، زیرا آنها متوجه می شوند که این روش موثرتر از مدیریت عملکرد سنتی است.

به عنوان یک کوچ، برای اینکه تا حد امکان مؤثر باشید، باید درک کنید که مردم چگونه فکر می کنند و چگونه رفتار می کنند.

اینجاست که روانشناسی مثبت و هنر متقاعدسازی وارد میدان می شود.

متقاعدسازی به شما کمک می کند ایده ها و بازخوردهای خوب خود را به قانع کننده ترین شکل ممکن ارائه دهید.

من جواد احمدی کوچ افزایش عملکرد هستم و در ۱۰ سال گذشته به مردم در مورد تأثیر اخلاقی به کارگیری متقاعد سازی دز حوزه های فرهنگی و اجتماعی آموزش داده ام.

من کوچ افراد زیادی بوده ام با من همراه باشید به شما قول میدهم در این آموزش کوتاه ، برخی از اصول اولیه را در مورد تأثیر گذاری و متقاعد کردن افراد یاد خواهید گرفت.

مطالعات موردی در طول این مقاله به شما کمک می کند تا ببینید چگونه این مهارت متقاعد سازی را در فرآیند کوچینگ به کار ببرید.

باید بدانید که هر بار که با فرد دیگری تعامل می کنید، روانشناسی وارد عمل می شود، و زمانی که امیدوارید رفتار او را تغییر دهید، درک واژه متقاعدسازی در اینجا ضروری است.

امیدوارم آنچه را که در مطالعه این مقاله می آموزید به کار بگیرید و آن را با کسانی که مربی و کوچ آنها هستید تمرین کنید تا از موفقیت حرفه ای و شادمانی و شور و شعف بیشتری برخوردار شوند.

 

فرآیند کوچینگ

فرآیند کوچینگ

– وینس لومباردی، مربی فقید و یکی از مشاهیر فوتبال گفته است:

“بیشتر مردم اراده قوی برای بردن اما تعداد کمی اراده برای برنده شدن دارند”

بسیاری بر این باورند که همه می خواهند موفق شوند، اما همه مایل نیستند زمان بگذارند ودر این جاست که هنر یک مربی و کوچ نمایان میشود.

تلاش برای تحقق باور موفقیت مراجع به عنوان یک مربی و کوچ

وظیفه شما این است که به افراد کمک کنید تا آماده شوند و عملکرد بهبود یافته آنها به آنها کمک کند تا به اهدافی که خودشان برای خودشان تعیین کرده اند برسند.

از سالیان دور کوچینگ بخشی از ورزش بوده است و تا نام مربی به زبان می آید همه مردم ناخواسته ضمیرناخودآگاهشان یک تیم ورزشی را در ذهنشان به تصویرر می کشد و این ذهنیت  به اولین المپیک در یونان باستان بازمی گردد.

هزاران سال پیش، ورزشکاران می‌دانستند، داشتن کسی که آنها را مشاهده کند، بازخورد بدهد، ایده‌هایی  را به اشتراک بگذارد و آنها را تحت فشار بگذارد، باعث می‌شود عملکرد بهتری داشته باشند.

تنها چند هزار سال طول کشید تا کسب‌وکارها متوجه شوند که داشتن کسی که کارمندان را مشاهده می‌کند، بازخوردهای به موقع را به اشتراک می‌گذارد، روی ایده‌ها همکاری می‌کند و آنها را پاسخگو می‌داند، می‌تواند عملکرد شغلی شان را بهبود بخشد.

کوچینگ  در ورزش از دو جهت متمایز با کوچینگ در کسب و کار متفاوت است. اولاً، در کوچینگ ورزشی معمولاً مربی بسیار دستوری عمل می کند، ثانیاْ دیدن مربی‌ای که دستوراتش را بر سر بازیکنان فریاد می‌زند، غیرمعمول نیست.

 

مهارت های کوچینگ

– موفقیت در هر کاری مستلزم مهارت است و کوچینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مهارت های اصلی وجود دارند که باید در آنها تخصص داشته باشید تا به یک کوچ برجسته تبدیل شوید. اثربخشی شما، همراه با تمایل از جانب کسانی که کوچ آنها هستید، می تواند به دستاوردهای بزرگی منجر شود.

بیایید چند مهارت را بررسی کنیم که به شما در تسلط بر هنر کوچینگ کمک می کند.

 

۱. تعیین هدف.

کوچینگ درباره بهبود عملکرد و نتایج است. تنها راهی که می‌دانید در حال بهبود هستید یا خیر، استفاده از چوب و خطکش اندازه‌گیری است.

اینجاست که هدف‌گذاری وارد می‌شود.

شما می‌خواهید با کسانی که با کوچینگ هدایتشان می‌کنید به شکلی مشارکتی کار کنید تا آنها مالک اهدافشان باشند، نه اینکه آن اهداف را تحمیل شده از سمت کوچ و مربی به خودشان ببینید.

 

در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید به مراجع تان کمک کنید تا اهدافی را تعیین کنند که آنها را ملزم می‌کند خود را توسعه دهند.

 

۲.  شنیدن و شنونده فعال بودن(با گوش دادن فرق دارد)

استفان کاوی، نویسنده کتاب هفت عادت مردمان مؤثر، می‌گوید:

«بیشتر مردم به قصد فهمیدن گوش نمی‌دهند، آنها با قصد پاسخ دادن به شما گوش می‌دهند.»

گوش دادن شاید توسعه نیافته‌ترین مهارت باشد چرا؟ زیرا مردم با شنیدن اشتباه می‌کنند.

 

شنونده بودن به جای گوش دادن

چرا شنونده بودن بیش از هر مهارت دیگری، به شما در تمام روابط موثرتان کمک می کند؟

زیرا شنوندگان خوب(و اصطلاحا شنوندگان فعال) در دنیای پرشتاب ما بسیار کم اند.

 

۳. پرسشگری و سؤال کردن.

 

سؤالات خوب به مردم کمک می کند تا جایگاه اجتماعی خود را به دست آورند.

تام هاپکینز، نویسنده کتاب چگونه بر هنر فروش مسلط شویم. این حقیقت را زمانی برجسته می کند که به مخاطبان می گوید:

“وقتی شما نکته ای  را میپرسید و آن  نکته را سوالی می گویید، مردم به آن شک می کنند، اما وقتی آن نکته را خودشان می گویند، آن را باور می کنند.”

گفتن اینکه به کسی چه کاری انجام دهد هرگز به اندازه کمک به او برای یافتن راه حل با استفاده از سؤالات خوب مؤثر نخواهد بود.

 

۴. آرامش در برقراری ارتباط موثر

آیا تا به حال شده که با کسی به تازگی دوست شده باشید مجدداْ ملاقات کرده باشید؟ حتما شده. احتمالاً آنها را دوست داشتید چرا؟ زیرا آگاهانه یا ناخودآگاه ارتباطی فوری و عاطفی با هم داشتید.

که ما به آن ارتباط موثر می گوییم.

ایجاد رابطه بسیار مهم است، زیرا هر چه افرادبیشتری شما را بشناسند و شما را بیشتر دوست داشته باشند، دریافت بازخورد از کوچینگ شما آسان تر خواهد بود.

 

۵. اعتماد کنید تا به شما اعتماد کنند.

اعتماد برای هر رابطه قوی در کوچینگ امری حیاتی است، زیرا بدون آن، هیچ دلیل خوبی برای مراجع وجود ندارد که به توصیه های شما عمل کنند.

وقتی بی اعتمادی وجود داشته باشد، افراد رابطه شان را با شما قطع میکنند یا انگیزه های شما را زیر سوال می برند.

اعتماد در بالاترین جایگاه یک رابطه، دارای تاثیری قدرتمند برای صحبت کردن در زندگی یک نفر است.

۶. مسئوليت پذیری

زمانی که یک رابطه خوب بر پایه اعتماد بنا شده باشد، مسئولیت پذیری در آن بسیار آسان تر است. اگر کسی شما را دوست داشته باشد و به شما اعتماد داشته باشد، بازخورد شما را بسیار ساده تر خواهد کرد.

اینجا یه تمثیل قشنگی هست که میگن: پاهای کسی را روی آتش میشه گذاشت که خودش انگیزه ایستادن و راه رفتن روی آتش را داشته باشه، و خودش مسئولیت پاسخگویی سوختن احتمالی پاش را بپذیره.

 

مهارت های دیگری نیز در هنگام کوچینگ به کار گرفته میشوند، اما این شش مهارت کوچینگ به دلیل حیاتی بودنشان در کوچینگ برجسته ترند.

اگر می خواهید یک مربی یک کوچ موفق باشید، آیا بدون هرکدام یک از این شش مهارت می توانید فردی را کوچ کنید؟ به نظر من خیر.

وقتی این مهارت ها را در تمرین کوچینگ خود به همراه مقداری روانشناسی عمومی اولیه که باید یاد بگیرید به کار می برید، دستورالعملی برای موفقیت خواهید داشت.

 

پرسشگری و سؤال کردن در کوچینگ

 

نتیجه گیری:

دستیابی به موفقیت حرفه ای و شادکامی شخصی با به کارگیری یک کوچ و مهارت های کوچینگ و همراهی وی در کسب و کار و زندگی شما را چند قدم در رسیدن به اهداف تان نزدیک تر میکند.

 

گفتیم که چگونه فرآیند کوچینگ و مفاهیم روان‌شناختی را می‌توان در طول زندگی و کسب و کار به کار گرفت تا داشتن یک رابطه کوچینگ موفق را برای شما آسان‌تر کند، ، و اکنون وقت آن است که تغییرات خودتان را اعمال کنید، هر تغییر و تحولی یک سری اقدام را میطلبد.

درست همانطور که می‌خواهید کسانی را که کوچ و مربیگری ‌کنید، در اعمال تغییر همانطور که به جلو می روید، مواردی وجود دارد که باید روی آنها تمرکز کنید.

 

اول، ایجاد یک رابطه قوی با شخصی که او را مربیگری می کنید که باید این ایجاد رابطه را در سریع ترین زمان ممکن در اولویت قرار دهید و خیلی کوتاه بخواهم بگویم شما می توانید این کار را با تعامل متقابل انجام دهید، زیرا به دنبال راهکارهای واقعی که خود مراجع به آنها آگاه بشود و برسد برای ارایه دادن هستید.

فرصت دیگر شما با استفاده از احساس نزدیکی و دوستی متقابل به دست خواهد آمد. برای انجام این کار، بر شناخت و ایجاد رابطه دوستانه بر روی  شخصی که مربی آن هستید تمرکز کنید.

 

در مرحله بعد، اعتمادسازی را بنا کنید تا افرادی که به آنها آموزش می دهید بیشتر در معرض مشاوره شما باشند. . در این باره میتوانید مقاله مراحل ایجاد یک ارتباط موثر با مراجع در کوچینگ مطالعه کنید.

با آموزش های حرفه ای مداوم جواد احمدی کوچ افزایش عملکرد و بهبود و توسعه فردی در سایت مدیرتوانمند میتوانید مسیر موفقیت را کوتاه تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *