زندگی نامه رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی پول

Robert_Kiyosaki

رابرت کیوساکی Robert Kiyosaki حقیقتا یک شخصیت چند استعدادی است. او یک کارآفرین، سرمایه گذار، سخنران انگیزشی، نویسنده و همچنین یک فعال دانش مالی است.

او برای مجموعه کتاب‌هایش به نام «پدر پولدار، پدر بی پول» در سراسر دنیا بسیار محبوب است. در این مطلب از سایت مدیرتوانمند قصد داریم به مرور زندگی نامه رابرت کیوساکی و نکات برجسته زندگی وی خواهیم پرداخت.

 

رابرت کیوساکی در یک نگاه

پیش از خوانش زندگی نامه رابرت کیوساکی باید بگوییم که وی یک اقتصاد دان پیشرو و صاحب تئوری‌های نوآورانه اقتصادی در دنیاست. او کارآفرین، مربی و سرمایه گذاری است که معتقد است که جهان نیاز به کارآفرینان بیشتری دارد. وی با نوشتن تفکرات ناب و دست اول اقتصادی در کتاب خود با نام پدر پولدار، پدر بی‌پول تمامی علاقه‌مندان به مباحث اقتصادی و مالی را مبهوت خود کرده است. میلیون‌ها نفر با پیروی از نظرات خلاقانه رابرت کیوساکی توانسته‌اند به موقعیت‌های مالی و اجتماعی خیره کننده‌ای در جهان دست یابند.

نکته مهم در کتاب پدر پولدار پدر بی پول

در این کتاب پدر پولدار، پدر بی پول در مورد دو پدر توضیح می‌دهد. یکی بی پول و دیگری پولدار، اولی بسیار باهوش، تحصیل‌کرده و دارای مدرک دکترا از دانشگاه استنفورد و دیگری که در اصل پدر دوستش بود و رابرت او را پدر خود می‌خواند تا هشت کلاس تحصیل نکرده بود. هر دوی آنها در حرفه‌هایشان موفق بودند و تمام عمرشان را به سختی کار کرده بودند اما یکی وقتی از دنیا رفت، ده‌ها میلیون دلار برای خانواده و سازمان‌های خیریه به جا گذاشت، حال آنکه دیگری پس از مرگش هم مقروض بود.

 

کودکی و نقش پررنگ خانواده

کیوساکی یک ژاپنی-آمریکایی است که در ۸ آوریل سال ۱۹۴۷ در هیلو، هاوایی به دنیا آمد. والدین او (رالف اچ. کیوساکی و مارجوری اُ. کیوساکی) نیز از نظر علمی در سطح بالایی قرار داشتند و در دسته مدرسان مطرح کشور بودند. او بلافاصله پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان هیلو به آکادمی دریایی تجاری ایالات متحده رفت. او در سال ۱۹۶۹ از آکادمی به عنوان افسر عرشه فارغ‌التحصیل شد و زمانی که در جنگ ویتنام به عنوان خلبان جنگنده خدمت می‌کرد، به مدال هوایی مفتخر شد.

 

بعد از به پایان رساندن دانشگاه به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپتر در ویتنام خدمت کرد. او در سال ۱۹۷۳ در حالی که هنوز در ارتش بود در یک دوره دو ساله ‌ام بی ای MBA شرکت کرد و در ژوئن ۱۹۷۴ با افتخار از نیروی تفنگداران دریایی آمریکا خارج شد.

 

شروع زندگی پرنوسان حرفه ای

در زندگی نامه رابرت کیوساکی آمده است که او در سال ۱۹۷۴ در سمینارهای ورنر ارهارد شرکت کرد که بنا به گفته خودش زندگی او را متحول کرد. در سال 1975 کیوساکی سپاه تفنگداران دریایی را ترک کرد و به عنوان فروشنده در شرکت زیراکس مشغول به کار شد.

سه سال بعد او شرکت خود را راه اندازی کرد. او یک کارگاه کوچک بنا کرد و در آن به تولید کیف مردانه از جنس نایلون و ولگرو مشغول شد. این محصول بی نظیر تا به حال در هیچ کجای جهان تولید نشده بود، به همین خاطر خیلی سر و صدا کرد؛ و از طرف دیگر این ایده توانست ثروت زیادی برای رابرت کیوساکی به ارمغان بیاورد. این شرکت برای مدتی عملکرد خوبی داشت اما متأسفانه ورشکست شد.

 

در آغاز دهه ۱۹۸۰ کیوساکی شانس خود را در تجارتی امتحان کرد که تی شرت های گروه راک هوی متال را پشتیبانی می‌کرد.

او این تجارت را در سال ۱۹۸۵ فروخت. تقریبا یک دهه بعد پس از تلاش برای دستیابی به موفقیت، کیوساکی در سن ۴۷ سالگی تصمیم به بازنشستگی گرفت.

اما در سال ۱۹۹۷ هنگامی که Cashflow Technologies، Inc را تأسیس کرد، یک بار دیگر پیشرفت کرد. این شرکت دو برند خود را ترکیب و اداره می‌کند.

یعنی پدر پولدار و جریان نقدی. جالب است بدانید که لازم به رابرت کیوساکی یک سخنور فوق‌العاده است و می‌تواند به خوبی رابطه بین پول و افراد را شرح دهد. بزرگ‌ترین راهنما و الگوی کیوساکی همیشه پدرش بوده است.

کتاب‌های او در ۱۰۹ کشور در جهان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است؛ علاوه بر این کتاب‌های او به ۵۱ زبان ترجمه شده است.

 

اوج زندگی و آشنایی با همسر

رابرت کیوساکی در سال ۱۹۸۵ با گروهی از همکارانش مؤسسه Excellerated Learning Institute را بنیان گذاری کرد، حوزه فعالیت این مؤسسه در زمینه آموزش‌های مربوط به کسب و کار، کارآفرینی، مهارت‌های اجتماعی و سرمایه گذاری بود.

در این سال‌ها رابرت کیوساکی با همسرش خانم کیم کیوساکی آشنا شد و با او ازدواج کرد. لازم به ذکر است که هم اکنون وب سایت www.richdad.com مربوط به شرکت پدر پولدار است که رابرت کیوساکی و همسرش کیم کیوساکی با هم این شرکت را اداره می‌کنند.

همسر رابرت نیز دو کتاب را با عنوان‌های «زمان رشد فرا رسیده است دختر!» و «زن پولدار» منتشر کرده است.

 

ماجرای بی‌خانمان شدن رابرت کیوساکی

در زندگی نامه رابرت کیوساکی آمده است که سال ۱۹۸۵ شرایط بسیار سخت مالی برای او و همسرش بود.

آن‌ها ورشکسته شده بودند، پول اندکی از پس‌اندازشان باقی مانده بود و تاریخ کارت‌های اعتباری‌شان هم تمام شده بود.

تمام زندگی آن‌ها یک تویوتای قهوه‌ای کهنه بود. بعد از دو هفته بی‌خانمانی، یکی از دوستانشان آن‌ها را در زیرزمین خانه‌اش اسکان داد.

همسر کیوساکی در خاطراتش می‌گوید: “در آن زمان، نداشتن درآمد بیشترین نگرانی ما بود. همه دوستانمان به ما می‌گفتند باید هر چه زودتر کار پیدا کنیم تا حقوق ثابت داشته باشیم.

ولی این چیزی نبود که ما می‌خواستیم.

در نهایت تصمیم گرفتیم رابرت تدریس برخی از دوره‌های آموزشی را آغاز کند.

من هم در خط تولید لباس یکی از دوستانم به عنوان بازاریاب مشغول به کار شدم.

برای بازاریابی به سالن‌های آرایشی شهر می‌رفتم. تنها چیزی که عاید من می‌شد، کمیسیون‌های اندکی بودند که زندگی را با هر سختی می‌گرداند. اما چون هدفم تبدیل شدن به یک بازاریاب نبود، توانستم آن سختی‌ها را تحمل کنم.

در تمام آن مدت، من داشتم از نگاه یک کارآفرین به ماجرا نگاه می‌کردم و این به من کمک کرد تا فوت و فن کار را یاد بگیریم.”

 

مشابه همین ماجرا برای میلیاردر خود ساخته مانی خوشبین هم اتفاق افتاده بود که توانست در اوج فقر و بی پولی جز ثروتمندترین افراد ایرانی تبدیل شود.

 

نهایت موفقیت در زندگی نامه رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی در سال ۲۰۱۶ صاحب بیش از ۱۰۰۰۰ واحد آپارتمان شد که ماهیانه جریان مالی بیش از ۱ میلیون دلار را برای او به ارمغان می‌آورد. او از سال ۱۹۹۰ وارد صنعت نفت شده بود و صاحب تعداد زیادی عملیات حفاری نفت در ایالت‌هایی مثل لوئیزیانا، تگزاس و اکلاهما است.

این مرد خوش‌نام در جهان، در سال ۲۰۱۵ کنترل بیش از ۴۰۰ چاه نفت خصوصی را به عهده داشت. ارزش دارایی‌های وی ۸۰ میلیون دلار تخمین زده شده و او در یک مصاحبه با Forbes اظهار داشت بیشتر درآمد او از سمینارهای “پدر پولدار پدر فقیر” است. ایده‌ها و تفکرات کیوساکی در زندگی قابل اجرا است و رابطه تنگاتنگی با زندگی افراد دارد.

به طوری که با موفقیت‌ها و راهکارهایی که داشته، برای بسیاری از افراد سرشناس نیز راهگشا بوده است، از جمله افرادی که نظریات رابرت کیوساکی را تأیید کرده و او را تحسین نموده‌اند، می‌توان به افرادی مانند برایان تریسی، آنتونی رابینز و دونالد ترامپ اشاره کرد.

 

چرا رابرت کیوساکی به شهرت رسید؟

عمده دلیل شهرت و محبوبیت در زندگی نامه رابرت کیوساکی تفاوت بینش وی در مورد تربیت فرزندان است. او اعتقاد دارد که مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود اکثر مردم در تنگناهای مالی قرار گیرند این است که سال‌های زیادی از عمر خود را در مدارس سپری می‌کنند اما در مورد پول چیزی یاد نمی‌گیرند و در نتیجه به جای اینکه یاد بگیرند چگونه پول می‌تواند برای آنها کار کند، یاد می‌گیرند چگونه می‌توانند برای پول کار کنند.

 

نکته درون سمینارها و کلاس ها

رابرت کیوساکی کلاس و سمینارهای آموزشی خود را به صورت سمینار برگزار می‌کند و این کلاس‌ها حتی تا ۳ روز هم گاهی طول می‌کشد. در این سمینارها در مورد هرچه زودتر ثروتمند شدن، سرمایه گذاری، امور مالی و دیگر موضوعات حوزه کسب و کار صحبت به میان می‌آید.

آموزش‌های رابرت کیوساکی که او آنها را “آموزه‌های مالی” می‌نامد، بر کسب و کارها و موقعیت‌های سرمایه گذاری مانند املاک، سهام، کالاها و … تمرکز دارد که تنها یک هدف را دنبال می‌کند، آزادی مالی!

 

او در آموزش‌های خود از واژه “دارایی” استفاده می‌کند و می‌گوید دارایی چیزی است که پول را به جیب شما واریز می‌کند.

 

رابرت کیوساکی بیان می‌کند دارایی‌ها جریان مالی ایجاد می‌کنند، به عنوان مثال سود سهام، درآمد حاصل از اجاره املاک و مستغلات و درآمد حاصل از کسب و کارها. در مقابل دارایی‌ها رابرت کیوساکی از واژه “بدهی‌ها” استفاده می‌کند و می‌گوید بدهی چیزی است که پول را از جیب شما خارج می‌کند.

 

برای مثال اجاره خانه، انواع وام‌ها، و پرداخت‌های کارت‌های اعتباری. رابرت کیوساکی بیان می‌کند برای پولدار شدن و رسیدن به استقلال مالی باید از اهرم‌ها استفاده کنید.

رابرت کیوساکی می‌گوید تبدیل پول به دارایی می‌تواند اهرم محسوب شود و آینده افراد را تضمین نماید، اما بیشتر افراد اشتباه کرده و پول‌های خود را صرف خرید خانه و ماشین می‌کنند که در واقع از دیدگاه کیوساکی یک بدهی به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *